Jak na svatbu: Je nutné najmout profesionálního fotografa?


Má smysl utrácet za profesionála, když kamarád tak hezky fotí?

Určitě jste se už dostali do situace, kdy jste se rozhodli si něco udělat sami, než byste za to platili profesionálovi. To o čem máme jen povrchní povědomí, se nám většinou jeví tak, že na tom nic není.  Nezanedbatelná část mých portrétních klientů ke mně přichází až v okamžiku, kdy se snažili si pořídit portrét svépomocí, nebo místo ateliéru navštívili provozovnu fotolabu, kde je ne zrovna lichotivě vyfotil znuděný prodavač. Teprve potom, když se jim nelíbil výsledek, začali hledat fotografa.

Já osobně jsem se například rozhodl, že pro své klienty chci vytvářet exkluzivní fotoknihy, které sám vytisknu a svážu. Moje prvotní představa samozřejmě byla, že vazbu obstarám celou sám. Nakonec jsem po několika pokusech zjistil, že pokud vazbu objednám u zkušeného a školeného knihaře, tak výsledek je nesrovnatelně kvalitnější a výsledná cena není o mnoho vyšší, než kolik jsem utratil za samotný materiál pro výrobu vazby.

Jan Zeman profesionální svatbení fotograf Praha

Většina těchto zkušeností nás stojí nějaké menší či větší finance a není problém dodatečně najmout profesionála a udělat vše pořádně. V případě svatebního fotografování je ovšem situace jiná. Špatně nafocenou svatbu budete těžko pořádat celou znovu, tentokrát s profesionálním fotografem. Proto si opravdu předem rozmyslete, zda je zde na místě šetřit. Fotografie ze svatby budou ty, které Vám ji budou připomínat v průběhu celého života a to nejen Vám, ale i Vašim potomkům.

Občas se na mě jako retušéra obrací zoufalé novomanželky s prosbou, zda by bylo možné jejich nepovedené fotografie ze svatby (focené v naprosto nevhodném světle bez respektování jakýchkoliv kompozičních pravidel) upravit, aby alespoň nějak vypadaly a svatebčané byli vůbec k poznání. Takovéto dodatečné úpravy jsou většinou dražší, než vlastní fotografování a výsledek nikdy nemůže být perfektní. V tom také spočívá velké cenové rozpětí mezi fotografy.

 

Je levný fotograf ve výsledku dražší?

Levný fotograf, který svatbu zdokumentuje za pár tisíc, Vám fotografie nijak zvlášť neupraví (prakticky odevzdává polotovary) a ještě Vám fotografie předá neprotříděné na elektronickém médiu. Vy zdánlivě ušetříte, ale pak budete trávit hodiny času výběrem fotografií a nemalé finanční i časové prostředky vynaložíte za jejich tisk a sestavení do fotoalba či fotoknihy.

Svědomitý fotograf není takový, pro kterého je dokumentování Vaší svatby x-tou zakázkou v ten jeden den, a který si nechá proplatit jen dvě hodiny Vašeho obřadu a cenu za paměťové médium se změtí neupravených fotografií. Svědomitý svatební fotograf věnuje každé svatbě až deset pracovních dní. Provede pečlivý výběr fotografií, vybrané fotografie upraví, detailně vyretušuje novomanželské portréty, fotografie sestaví tak, aby utvořily ucelený příběh ze svatebního dne, a vytiskne je pro uspořádání do fotoalba nebo pro vytvoření exkluzivní fotoknihy. Je potřeba si zde uvědomit, že jednomu dni strávenému na fotografování, připadne minimálně pět dalších pracovních dnů strávených u počítače při výrobě finálních fotografií.

Jan Zeman profesionální svatbení fotograf Praha

Při výběru fotografa si tedy dopředu rozmyslete, zda chcete ušetřit s tím, že si pak v průběhu dalších měsíců budete fotografie sami postupně upravovat a tisknout, nebo zda už od začátku objednáte fotografa, který Vám odevzdá upravené, zeditované a vytištěné fotografie. Částka, kterou mu zaplatíte, se může zpočátku zdát nepřiměřeně vysoká, ale ve výsledku je cena většinou nižší, než když si budete vše dělat sami a výsledek je přitom kvalitnější.

Zde je třeba si uvědomit, že fotografové jsou v tomto případě cenově kategorizování. Fotograf, který nabízí jenom fotografování a odevzdání fotografií na DVD, Vám většinou ani za příplatek neposkytne výrazně lepší službu, neboť není v úpravách a tisku fotografií zběhlý. Naopak chtít po fotografovi nabízejícím komplexní služby pouze neupravené fotografie na DVD za slevu z ceny je také nesmysl. Takový fotograf samozřejmě upřednostní zákazníka, který si váží jeho práce. Nebude si kazit jméno tím, že by odevzdal polotovar.

 

Poradí si amatér bez praxe ve složitých situacích?

Jako v každém oboru platí, že praxe dělá mistra. Amatérský fotograf (a tím nemyslím čerstvého majitele fotoaparátu, který o fotografování nemá potuchy) je v určitých situacích schopen odevzdat fotografie kvalitativně odpovídající profesionální práci. Někdy i lepší. Rozdíl mezi amatérem a profesionálem je ovšem zásadní, co se týká jeho fotografických schopností v plném pracovním vytížení.

V portfoliu amatéra můžete vidět deset perfektních fotografií, které jsou hezčí než fotografie ze zakázek profesionála. Háček je v tom, že amatér tyto fotografie pořídil v průběhu několika let v ideálních světelných a povětrnostních podmínkách. Fotografický nadšenec, pro kterého je fotografie koníček, si může dovolit fotografovat když jsou na to nejvhodnější podmínky. Když prší, tak jednoduše přesune fotografování na další víkend.

Takový luxus nemá profesionál k dispozici. Termín zakázky (svatby) je daný a profesionál si musí poradit tak, že ať jsou podmínky pro fotografování sebehorší, musí odvést práci na určité standardní úrovni. Takové fotografie pak mohou v porovnání s několika dokonalými vypadat slabě, ale to je dáno tím, že jsou většinou pořízeny v podmínkách, při kterých by se amatér ani neodvážil vytáhnout fotoaparát z brašny.

Jan Zeman profesionální svatbení fotograf Praha

Navíc fotografování svatby je vždy poměrně náročné na nervovou soustavu fotografa. Ten to ale nesmí dát znát, aby svatebčany neznervózňoval. Naopak za každé situace musí působit tak, že má vše pevně pod kontrolou. Velmi často se stane, že při celodenním fotografování dojde k nějakému nečekanému technickému problému (přestane reagovat odpalovač blesků, baterie se vybije v tom nejméně vhodném okamžiku a při její výměně uteče důležitá událost a podobně).

V těchto chvílích není čas na přemýšlení, ale musí zafungovat léty nabyté zkušenosti. Profesionál se v průběhu mnoholeté praxe do těchto situacích dostal mnohokrát a má zažité návyky, jak tyto situace okamžitě plynule řešit. Amatér, nepřivyklý takové zátěži, se může úplně zhroutit anebo bude problém zdlouhavě řešit a mezitím mu uteče spousta důležitých událostí, které nebudou zdokumentovány.

Typickým příkladem může být nutnost několikrát během dne měnit baterie a paměťové karty ve fotoaparátu a blescích. Zkušený profesionál dokáže díky letité praxi odhadnout, zda mu místo na kartě a baterie vydrží pokrýt následující událost, nebo zda je lépe je vyměnit už předem.

Průběh svatebního dne zahrnuje spoustu zvyklostí, které je potřeba v každém případě zdokumentovat. To by měl respektovat i ten nejextravagantnější fotograf a tyto důležité okamžiky zaznamenat. Každý, kdo bude prohlížet Vaše svatební fotoalbum, takové fotografie očekává a bez nich mu bude svatba připadat neúplná. Profesionál má toto vše zažité, a tak by mu žádný takový okamžik neměl uniknout.

 

Šetřit na fotografovi není namístě

Při rozhodování o tom, zda vůbec najmete profesionálního fotografa a s jakou úrovní nabízených služeb, pamatujte zejména na to, že svatba je neopakovatelnou událostí. Není nic horšího, než sedět u počítače nad nepovedenými fotkami ze svatby a vyčítat si, že jste se nerozhodli lépe. Dodatečná úprava fotografií zručným grafikem je sice možná, ale výsledek už nikdy nebude stoprocentní a ve výsledku Vás bude stát nemalé finanční prostředky a spoustu nervů.


Pokud se Vám článek líbí, tak ho prosím nezapomeňte sdílet. Ke sdílení můžete využít následující tlačítka.