Jak na svatbu: Jak vybrat svatebního fotografa?


V minulém článku „Je nutné najmout profesionálního fotografa?“ jsem uvedl řadu důvodů, proč je lepší svěřit fotografování Vašeho výjimečného dne profesionálnímu fotografovi. Pokud jste se tedy rozhodli pro tuto variantu, je potřeba vhodného profesionálního fotografa najít.

Výběr fotografa byste neměli podcenit. Špičkový fotografové bývají zamluveni na rok dopředu a tak, pokud chcete opravdu kvalitního, je potřeba ho včas kontaktovat.

Hledání fotografa začíná buď nějakým doporučením od přátel a známých, při návštěvě svatebního veletrhu anebo rovnou na internetu. Můžete hledat buď přímo ve vyhledávači (svatební fotograf, svatební fotografie) nebo si projít katalog fotografů na některém z řady svatebních nebo fotografických portálů (Fotografove.info, Beremese.cz, Svatební planeta.cz, Svatba.cz).

 

Fotografa volte podle jeho stylu fotografování

V prvé řadě si prohlédněte fotografie, zda styl fotografa vyhovuje Vašemu vkusu. Mnohdy člověk narazí na tak šíleně stylizované fotografie, že si říká, jak je možné vůbec něco takového nabízet a přitom jiný člověk je z těch samých fotografií nadšený a fotografa si rád najme. Výběr je vždy o osobním vkusu, co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému.

Svatební fotografie je multižánrová disciplína a každý svatební fotograf více tíhne k některému ze žánrů. Zatímco před několika desítkami let bylo svatební fotografování výhradně o portrétním stylu, kdy se každá fotografie aranžovala, dnes převládá mezi fotografy reportážní styl fotografování. Fotograf se snaží být co nejvíce nenápadný a neovlivňovat průběh událostí. Pouze zaznamenává to, co se děje.

Jan Zeman profesionalni svatbeni fotograf Praha

Vyvážená kolekce svatebních fotografií zahrnuje oba tyto základní žánry, ale jejich poměr se u různých fotografů liší. Nelze předpokládat, že Vám ortodoxní reportér zhotoví úžasné aranžované fotografie a také je nesmysl od fotografa, který tíhne k aranžovaným fotografiím, chtít nafotit čistokrevnou reportáž. Každý svatební fotograf má svůj rukopis a je na Vás vybrat takového, jehož práce se Vám líbí.

Vybraného fotografa kontaktujte a zjistěte, zda je v požadovaný termín volný. Pokud ano, můžete si s ním sjednat předsvatební schůzku.

 

Je potřeba předsvatební schůzka?

Svatební fotografování začíná už předsvatební schůzkou, kdy se s fotografem, jehož styl fotografií se Vám líbí, seznámíte a zjistíte, zda si také vyhovujete po lidské stránce. Není nic horšího, než celý svatební den trávit ve společnosti fotografa, se kterým nemáte vzájemné sympatie. Silné fotografie jsou hlavně o emocích a je nezbytné mít ve fotografa důvěru, abyste se dokázali při fotografování opravdu uvolnit a plně se mu otevřít.

Na předsvatební schůzce je prostor pro probrání všech důležitých věcí, včetně Vaší představy o výsledných fotografiích. Pokud už fotografa oslovíte, tak se předpokládá, že jste se seznámili se stylem jeho práce a na základě toho jste si ho vybrali. Ale i tak je určitý prostor pro upřesnění stylu fotografování, aby nedošlo k nějakému nedorozumění.

Jan Zeman profesionalni svatbeni fotograf Praha

Na předsvatební schůzce můžete s fotografem probrat také uzavření smlouvy o dílo, ve kterém bude jasně specifikován termín a náplň poskytnuté služby. Opět to pomůže předcházet případným nedorozuměním o počtu a formě odevzdaných fotografií, rozsahu fotografování apod.

V rámci předsvatební schůzky je také vhodné si domluvit předsvatební fotografování. Někteří dražší fotografové ho již nabízejí v rámci základní ceny, já nabízím balíček „Zásnuby“, který rozsahem odpovídá běžnému portrétnímu fotografování. Pokud tento objednáte, bude Vám na následné svatební fotografování poskytnuta sleva ve výši ceny tohoto speciálního fotografického balíčku. Jedná se o jedinečnou příležitost vyzkoušet si fotografování a spolupráci s fotografem.

 

Proč musíte platit zálohu?

Při objednání fotografa si tento pro Vás rezervuje termín. Obvyklá výše zálohy na rezervaci termínu bývá cca 1/3 celkové ceny fotografa. To je zcela obvyklé, fotograf na rezervovaný termín odmítne zákazníky, kteří přijdou po Vás a v případě zrušení fotografování z Vaší strany mu složená záloha alespoň částečně vykompenzuje ztráty vzniklé odmítnutím jiných zakázek.

 

K čemu je dobré předsvatební fotografování?

Jak jsem zmínil dříve, je předsvatební fotografování tou nejlepší formou, jak se seznámit se stylem práce fotografa a vyzkoušet si vzájemnou spolupráci. Také je v rámci předsvatebního fotografování prostor seznámit se s místem konání svatby a v klidu najít vhodné scény, na kterých se bude fotografovat ve svatební den. Tím si můžete ušetřit spoustu času v samotný svatební den.

Jan Zeman profesionalni svatbeni fotograf Praha

Druhou formou předsvatebního fotografování může být velmi oblíbené fotografování ve stylu svatebního boudoir. Při tomto typu fotografování s budoucí nevěstou mohou vzniknout snímky, které jsou ideálním dárkem pro nastávajícího manžela. Jedná se o skvělou příležitost, jak využít svatebních šatů a prádla k vytvoření jedinečných svůdných snímků. Boudoir fotografování nabízím v rámci své nabídky portrétního fotografa.

 

Jak bude probíhat svatební fotografování?

Průběhu svatebního fotografování se budu podrobněji věnovat v samostatném článku. Nejmenší rozsah svatebního fotografování, který nabízím, je reportáž z obřadu a následné portrétování. Standardní varianta fotografování zahrnuje ranní přípravy a portréty nevěsty, obřad, skupinové portréty, novomanželské portréty, svatební hostinu a svatební zvyky. Při zvolení prémiové varianty s Vámi zůstanu až do večerní zábavy.

 

Proč je nutné na fotografie čekat několik týdnů?

Nejlevnější fotografové se s nějakým tříděním a úpravou fotografií moc nezdržují. Snímky rychle prohlédnou, vymažou ty úplně nepovedené a odevzdají Vám polotovar vypálený na DVD. Jedná se o zdánlivě ekonomickou variantu. Už jenom prokousat se všemi těmi snímky a najít nějaké reprezentativní, může být časově velmi náročné. Následná postprodukce snímků, jejich sazba do knihy a tisk Vás nakonec mohou vyjít dráž, než když si objednáte kvalitního fotografa, který Vám odevzdá již hotové album.

Jan Zeman profesionalni svatbeni fotograf Praha

Svědomitý fotograf snímky alespoň vytřídí, sestaví do příběhu a fotografie upraví tak, aby splňovaly minimálně základní standardy tonality a barevnosti. Špičkový fotografové navíc vybrané snímky pečlivě vyretušují. To samozřejmě zabere čas. Zpracování a tisk fotografií z celodenního fotografování nezřídka trvá i deset plných pracovních dnů. Z toho plynou delší lhůty na odevzdání fotografií (tři až čtyři týdny) a také se toto promítne do ceny fotografa.

Je potřeba si uvědomit, že práce na fotografické zakázce netrvá deset hodin, při kterých je Vám fotograf nablízku, ale deset dnů, které fotograf tráví tříděním, úpravou a tiskem fotografií.

 

V jaké formě požadovat svatební fotografie?

Forma odevzdání koreluje s cenou fotografa. Levný fotograf (3 až 6 tisíc Kč) Vám předá DVD s neupravenými fotografiemi, fotograf se standardní cenou (10 až 15 tisíc Kč) fotografie upraví a velkou část z nich Vám odevzdá vytištěnou a také ve formě fotoknihy, špičkový fotografové (pracující za několik desítek tisíc) Vám vyrobí luxusní fotoalbum vázané v kůži.

Výsledkem práce fotografa by měly být fotografie. Takové, které můžete vzít do ruky, prohlížet si je a které přetrvají generace. Pokud obdržíte fotografie pouze vypálené na DVD, tak si je jednak nebude tak často prohlížet, nikde si je nevystavíte a za pár let o ně přijdete, neboť životnost digitálních médií se počítá v řádu jednotek let. Navíc za pár let už třeba ani nebudou existovat přístroje, které budou umět (v té době dávno zastaralá) média přečíst.

Jan Zeman profesionalni svatbeni fotograf Praha

Ode mě tedy vždy obdržíte zásadní fotografie vytištěné. Další fotografie pak elektronicky, ale není problém si připlatit za jejich tisk. Základní příběh svatebního dne pro Vás zpracuji ve formě standardní fotoknihy, případně namísto fotoknihy dodám klasické fotoalbum, do kterého fotografie vlepím.

A nejraději Vám nechám vyhotovit luxusní fotoalbum vázané v kůži a s fotografiemi vytištěnými na tvrdých neohybných listech. To si ale budete muset zaplatit zvlášť, cena za výrobu luxusního fotoalba se totiž vyrovná ceně za celé fotografování.


Pokud se Vám článek líbí, tak ho prosím nezapomeňte sdílet. Ke sdílení můžete využít následující tlačítka.